Obsah
Pozvánka na kurz GDPR
14. 06. 2018 - Brno, Veveří 102, zasedací místnost 2. patro
21.06.2018 – SBD Ústí nad Orlicí
26.06.2018 – Pardubice
27.06.2018 – Praha, Hotel ILF
Kurzy proběhnou v čase od 15:00 do 19:00
ARCHÍV ZPRAVODAJŮ
ZPRÁVY PND TV 2018
Odběr zpravodaje
Kontakt
Plísně v bytě, co s nimi?
Plísně jsou jednoduché houby, existuje jich tisíce druhů, Zemi obývají zhruba tři sta milionů let a o právo „na život“ s námi tvrdě bojují. Nebýt plísní, nemáme penicilin, na camembertech a gorgonzolách bychom si asi také tolik nepochutnali, jenže pak už se nám začínají vybavovat spíše problémy. Zvláště v případě, když se plísně stanou našimi věrnými spolubydlícími. Paradoxně jim ale sami připravujeme ideální podmínky pro expanzi. Nic jim potom nebrání narušovat stavební materiály, rozlézat se po stěnách a se stejným nasazením ničit naše tělo.
Co všechno plísně do bytů a domů přivábí
Faktorů je mnoho a jdou ruku v ruce, tedy jsou komplexní, což v důsledku velmi znesnadňuje boj s urputným nepřítelem. Odborníci je shrnují zhruba do těchto bodů:
- špatné provedení stavby; plísně jsou už součástí obvodového pláště budovy (nedostatečné tepelné izolace neodpovídající současným normám – tepelné mosty, kondenzace par, zatékání do objektu, vzlínání vody do objektu),
- možné havárie, které konstrukci objektu naruší,
- špatně provedené dodatečné stavební úpravy (počítáno v to výměnu oken a dveří, zateplování domu neodborně provedené),
- nerovnoměrné vytápění v domech, bytech či jiných stavbách,
- situace v bytech samotných (kuchyně bez digestoří, nedostatečné větrání koupelen i celých bytů, sušení prádla, ale i staré potraviny ve spížích a lednicích).
Co dělat?
Boj s plísní mnohokrát připomíná práci nebohého Sisyfa. Prvním krokem, máme-li v úmyslu vypudit plíseň definitivně, je odstranit zdroj vlhkosti stavebně izolačně. Pomoci může zateplení pláště (přestane na něm kondenzovat voda), rekonstrukce střechy, odstranění tepelných mostů, výměna okapů a podobně.
K tepelným mostům drobnou poznámku, neb jsou velkým problémem i v nově postavených objektech. Jedná se o místo, kudy z interiéru do exteriéru uniká teplo (kovové konstrukce ve zdi, již zmíněné chybějící nebo špatně provedené zateplení) či na něm kondenzují páry, což jsou vlastnosti, které plísně milují. Zjistit, kde tepelné mosty jsou, pomohou specialisté, kteří se touto problematikou zabývají.
Dalším krokem je desinfekce objektu. Diskuse vyvolává už samotný fakt, jak a čím desinfikovat. Ideálně bychom se měli radit s odborníky, ale pomoci mohou třeba i sousedé se stejnou zkušeností. Někdy bude ovšem nezbytné přistoupit k chemické desinfekci celoplošné, ovšem tu musí provést odborná firma.
Vyplatí se též řešit otázku dostatečného větrání, což je však častokrát složitější, než se může zdát. Klasické větrání okny nemusí být dostačující, někdy situace vyvolá potřebu nainstalovat ventilátory či větrací potrubí, a to v celém domě, nikoli pouze v jednotlivých bytech, protože tím se prakticky nic nevyřeší. Instalací digestoře v kuchyni, pravidelným větráním (minimálně delší dobu ráno a večer), zakoupením sušičky prádla či vyklizením špajzu a lednice nic nezkazíme.
Autor: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.
Zdroj: Portál o bydlení